SNP9D57RC/32G Dell 32GB DDR4-3200 ECC UDIMM 2Rx8 1.2V Compatible Memory
32GBDDR4-3200UDIMM2Rx81.2V
SKU: SNP9D57RC/32G
$ 526
≈ €452.00
🟢 53 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M391A4G43AB1-CWE Samsung 32GB DDR4-3200 ECC UDIMM 2Rx8 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring SNP9D57RC/32G.
SNP9D57RC/32G Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | SNP9D57RC/32G |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR4-3200 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 3200 |
| Rank and Organization | 2Rx8 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x8 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL22 |
| DIMM Type | Unbuffered |
| Form Factor | UDIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-25600E |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.