SNPGD7H7C/128G Dell 128GB DDR5-5600 ECC RDIMM 4Rx4 1.1V Compatible Memory
128GBDDR5-5600RDIMM4Rx41.1V
SKU: SNPGD7H7C/128G
$ 4,620
≈ €3973.00
🟢 100+ pcs available · Lead time: 4-5 Days · Updated 26 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
HMCT04AGERA SK Hynix 128GB DDR5-5600 ECC RDIMM 4Rx4 1.1V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring SNPGD7H7C/128G.
SNPGD7H7C/128G Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | SNPGD7H7C/128G |
| Memory Size | 128GB |
| Memory Speed | DDR5-5600 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Speed | 5600 |
| Rank and Organization | 4Rx4 |
| Rank Type | Quad Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL46 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC5-44800R |
| Temperature | 0°C to 95°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
| Picture | Part Number | Brand | Size | Speed | Form Factor | Ships In | Stock | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SK Hynix | 128GB | DDR5-5600 | RDIMM | 100+ |
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.
