4X77A08635 Lenovo 64GB DDR4-3200 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Compatible Memory
64GBDDR4-3200RDIMM2Rx41.2V
SKU: 4X77A08635
$ 759
≈ €645.00
🟢 1 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Lenovo does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Lenovo platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M393A8G40CB4-CWE Samsung 64GB DDR4-3200 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring 4X77A08635.
4X77A08635 Specifications
| Compatible OEM | Lenovo |
|---|---|
| Part Number | 4X77A08635 |
| Memory Size | 64GB |
| Memory Speed | DDR4-3200 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 3200 |
| Rank and Organization | 2Rx4 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL22 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-25600R |
| Temperature | 0°C to 85°C |