8WKDY Dell 32GB DDR4-2933 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Compatible Memory
32GBDDR4-2933RDIMM2Rx41.2V
SKU: 8WKDY
≈
⚪ Confirmed After Order/Quote Request
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
HMA84GR7CJR4N-WMT4 SK Hynix 32GB DDR4-2933 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring 8WKDY.
8WKDY Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | 8WKDY |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR4-2933 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 2933 |
| Rank and Organization | 2Rx4 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL21 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-23466U-R |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.