R3X33A HPE 32GB DDR4-3200 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Compatible Memory
32GBDDR4-3200RDIMM2Rx41.2V
SKU: R3X33A
$ 552
≈ €469.00
🟢 13 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Availability in other warehouses
2 pcs$598Lead time 2-3 daysUpdated 5 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- HPE does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for HPE platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
MTA36ASF4G72PZ-3G2 Micron 32GB DDR4-3200 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring R3X33A.
R3X33A Specifications
| Compatible OEM | HPE |
|---|---|
| Part Number | R3X33A |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR4-3200 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 3200 |
| Rank and Organization | 2Rx4 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL22 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-25600R |
| Temperature | 0°C to 85°C |