S3L10A HPE 96GB DDR5-4800 ECC RDIMM 2Rx4 1.1V Compatible Memory
96GBDDR5-4800RDIMM2Rx41.1V
SKU: S3L10A
$ 4,130
≈ €3552.00
🟢 211 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Availability in other warehouses
100+ pcs$3261Lead time 4-5 daysUpdated 26 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- HPE does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for HPE platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
MTC40F204WS1RC48BB1 Micron 96GB DDR5-4800 ECC RDIMM 2Rx4 1.1V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring S3L10A.
S3L10A Specifications
| Compatible OEM | HPE |
|---|---|
| Part Number | S3L10A |
| Memory Size | 96GB |
| Memory Speed | DDR5-4800 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Speed | 4800 |
| Rank and Organization | 2Rx4 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL40 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC5-38400R |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.
