SNPG9PYXC/32G Dell 32GB DDR5-6400 ECC RDIMM 2Rx8 1.1V Compatible Memory
32GBDDR5-6400RDIMM2Rx81.1V
SKU: SNPG9PYXC/32G
$ 1,250
≈ €1075.00
🟢 189 pcs available · Lead time: 2-3 Days · Updated 26 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
MTC20F2085S1RC64BD2 Micron 32GB DDR5-6400 ECC RDIMM 2Rx8 1.1V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring SNPG9PYXC/32G.
SNPG9PYXC/32G Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | SNPG9PYXC/32G |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR5-6400 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Speed | 6400 |
| Rank and Organization | 2Rx8 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x8 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL52 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC5-51200R |
| Temperature | 0°C to 95°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
| Picture | Part Number | Brand | Size | Speed | Form Factor | Ships In | Stock | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Micron | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 6 | |||||
| Samsung | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 101 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 100+ | |||||
| Micron | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 189 | |||||
| Micron | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | ||||||
| Samsung | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 100 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | ||||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 24 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 100 | |||||
| Micron | 32GB | DDR5-6400 | RDIMM | 94 |
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.