SNPRKCR5C/16 Dell 16GB DDR4-3200 ECC SODIMM 1Rx8 1.2V Compatible Memory
16GBDDR4-3200SODIMM1Rx81.2V
SKU: SNPRKCR5C/16
$ 542
≈ €466.00
🟢 100+ pcs available · Lead time: 2-3 Days · Updated 25 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M474A2G43CB2-CWE Samsung 16GB DDR4-3200 ECC SODIMM 1Rx8 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring SNPRKCR5C/16.
SNPRKCR5C/16 Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | SNPRKCR5C/16 |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Speed | DDR4-3200 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 3200 |
| Rank and Organization | 1Rx8 |
| Rank Type | Single Rank |
| Chip Organization | x8 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL22 |
| DIMM Type | Small Outline |
| Form Factor | SODIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 260 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-25600S |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.

