SNPTFYHPC/16VXR Dell 16GB DDR4-2933 ECC RDIMM 2Rx8 1.2V Compatible Memory
16GBDDR4-2933RDIMM2Rx81.2V
SKU: SNPTFYHPC/16VXR
$ 215
≈ €185.00
🟢 17 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M393A2K43DB2-CVF Samsung 16GB DDR4-2933 ECC RDIMM 2Rx8 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring SNPTFYHPC/16VXR.
SNPTFYHPC/16VXR Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | SNPTFYHPC/16VXR |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Speed | DDR4-2933 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 2933 |
| Rank and Organization | 2Rx8 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x8 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL21 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-23466U-R |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.