P69976-B21 HPE 128GB DDR5-5600 ECC RDIMM 2Rx4 1.1V Compatible Memory
128GBDDR5-5600RDIMM2Rx41.1V
SKU: P69976-B21
$ 4,586
≈ €3944.00
🟢 2 pcs available · Lead time: 2-3 Days · Updated 25 May 2026
Availability in other warehouses
100+ pcs$4620Lead time 4-5 daysUpdated 26 May 2026
72 pcs$5217Lead time 3-4 daysUpdated 25 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- HPE does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for HPE platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M321RAJA0MB0-CWM Samsung 128GB DDR5-5600 ECC RDIMM 2Rx4 1.1V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring P69976-B21.
P69976-B21 Specifications
| Compatible OEM | HPE |
|---|---|
| Part Number | P69976-B21 |
| Memory Size | 128GB |
| Memory Speed | DDR5-5600 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Speed | 5600 |
| Rank and Organization | 2Rx4 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL46 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC5-44800R |
| Temperature | 0°C to 95°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.