AC958788 Dell 16GB DDR5-5600 ECC UDIMM 1Rx8 1.1V Compatible Memory
16GBDDR5-5600UDIMM1Rx81.1V
SKU: AC958788
$ 315
≈ €271.00
🟢 68 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M323R2GA3PB0-CWM Samsung 16GB DDR5-5600 ECC UDIMM 1Rx8 1.1V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring AC958788.
AC958788 Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | AC958788 |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Speed | DDR5-5600 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Speed | 5600 |
| Rank and Organization | 1Rx8 |
| Rank Type | Single Rank |
| Chip Organization | x8 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL46 |
| DIMM Type | Unbuffered |
| Form Factor | UDIMM |
| Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC5-44800E |
| Temperature | 0°C to 95°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.