R9Q18A HPE 32GB DDR5-4800 ECC RDIMM 1Rx4 1.1V Compatible Memory
32GBDDR5-4800RDIMM1Rx41.1V
SKU: R9Q18A
$ 1,065
≈ €916.00
🟢 87 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 25 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- HPE does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for HPE platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
HMCG84MEBRA113N SK Hynix 32GB DDR5-4800 ECC RDIMM 1Rx4 1.1V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring R9Q18A.
R9Q18A Specifications
| Compatible OEM | HPE |
|---|---|
| Part Number | R9Q18A |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR5-4800 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Speed | 4800 |
| Rank and Organization | 1Rx4 |
| Rank Type | Single Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL40 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC5-38400R |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
| Picture | Part Number | Brand | Size | Speed | Form Factor | Ships In | Stock | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Samsung | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 100+ | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 87 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | ||||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 100 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 1 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 41 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 23 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 58 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 2 | |||||
| SK Hynix | 32GB | DDR5-4800 | RDIMM | 29 |
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.