SNPP2MYXC/64VXR Dell 64GB DDR4-3200 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Compatible Memory
64GBDDR4-3200RDIMM2Rx41.2V
SKU: SNPP2MYXC/64VXR
$ 759
≈ €652.00
🟢 1 pcs available · Lead time: 3-4 Days · Updated 18 May 2026
Need 50+ units? Ask for volume pricing →
Prices and availability may change and are confirmed on quotation.
Overview
- Dell does not manufacture memory.
Their systems are qualified using modules from global tier-one manufacturers such as Samsung, Micron, and SK Hynix. - This module is JEDEC-compliant and spec-matched for Dell platforms
Ensuring reliable compatibility, performance, and long-term stability. - Supplied as:
M393A8G40CB4-CWE Samsung 64GB DDR4-3200 ECC RDIMM 2Rx4 1.2V Memory. - Fully compatible
Fully compatible with servers requiring SNPP2MYXC/64VXR.
SNPP2MYXC/64VXR Specifications
| Compatible OEM | Dell |
|---|---|
| Part Number | SNPP2MYXC/64VXR |
| Memory Size | 64GB |
| Memory Speed | DDR4-3200 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Speed | 3200 |
| Rank and Organization | 2Rx4 |
| Rank Type | Dual Rank |
| Chip Organization | x4 |
| Error Correction (ECC) | ECC |
| CAS Latency | CL22 |
| DIMM Type | Registered |
| Form Factor | RDIMM |
| Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Height | STD |
| JEDEC Specification | PC4-25600R |
| Temperature | 0°C to 85°C |
Compatible Systems
Same-Spec Alternatives
Alternative part numbers with matching key specifications.
| Picture | Part Number | Brand | Size | Speed | Form Factor | Ships In | Stock | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SK Hynix | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | 1 | |||||
| Samsung | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | 3 | |||||
| Samsung | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | 1 | |||||
| Samsung | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | ||||||
| Micron | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | ||||||
| SK Hynix | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | ||||||
| SK Hynix | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | ||||||
| SK Hynix | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM | ||||||
| Micron | 64GB | DDR4-3200 | RDIMM |
Need help choosing between available part numbers? Contact us for pricing and availability.